Munch

Mit tehetsz egy fenntarthatóbb jövőért?

Kertészkedés az erkély nélküli panelekben - Mikrozöldek termesztése, amik a salátádban is jól mutatnak

2021. január 24. 09:52 - Munch

A mikrozöldek otthoni termesztése hihetetlenül egyszerű - nem kell hozzá semmilyen speciális felszerelés, se kertészeti háttér. A friss mikrozöldek finomak salátákban, szendvicsekben és pácokban is. Csupán ki kell választanod azokat a mikrozöldeket, amiket a legjobban szeretsz és már indulhat is a házon belüli kertészkedés. 

Írta: Belayane Najoua

kepernyofoto_2021-01-24_9_40_48.png

Mik azok a mikrozöldek?

A mikrozöldek nem mások, mint fiatal növényi hajtások. Számos zöldségféle alkalmas az ilyen módon való termesztésre és akár már 10 nap alatt is aratható állapotba kerülnek. Rendkívül magas beltartalmi értékkel bírnak, a rövid élettartamukra való tekintettel semmiféle külső szennyező anyagot nem tartalmaznak, és igen intenzív, az adott növényre jellemző ízzel rendelkeznek.

Milyen mikrozöldeket érdemes termesztened? 

  • salátaféléket,
  • spenótot,
  • fodros kelt,
  • rukkolát,
  • ázsiai salátaféléket (pl. Pak choi, tsatsoi stb.),
  • vörös erezetű spenótot,
  • mángoldot,
  • mustárféléket 
  • csírákat érdemes gondoznod. 

Hozzávalók a termesztéshez

kepernyofoto_2021-01-24_9_41_02.png

Mikrozöld magok: A magokat meg tudod venni kertészetekben, vagy nagyobb kertészeti cikkeket is forgalmazó áruházakban. Vannak már előre összekevert mixek is, de ha pontosan tudod, hogy milyen mikrozöldet szeretnél termeszteni, akkor egyesével is megveheted őket. 

Talaj: Ahol árulnak vetőmagokat, ott nagy valószínűséggel virágföldet is találsz. Nem kell különleges földet keresned, hiszen tökéletesen megfelel a legegyszerűbb virágföld is. Ha lehet akkor műtrágya nélkülit vegyél, hogy a mikrözöldjeit minél természetesebbek és mesterséges anyagoktól mentesek legyenek. 

Tálca: Szükséged lesz valamire amiben a mikrozöldjeidet termeszted. Vannak direkt erre készített tálcák is, de ha van egy megfelelő méretű régi tálcád, akkor az is szuper hozzá - vagy lehet akár hosszúkás gyógyszertartó is, sőt még  a tojástartó doboz is otthonos környeztet biztosít a leendő mikrozöldjeidnek.. Csak győződjön meg arról, hogy alul ki tudod lyukasztani pár helyen, hogy a víz szabadon tudjon áramolni.

Fényforrás: Ennek kétféle módja van - természetes vagy mesterséges út. A természetes módhoz csak olyan párkányra van szükséged, amit gyakran ér napfény. Ha pedig a mesterségeset választod, akkor fénypaneleket is használhatsz. 

Víz: Az utolsó dolog pedig természetesen a víz. A leghatékonyabban permetező palackkal tudod a mikrozöldjeidet öntözni - nem kell nekik sok víz és a permetező palack éppen hogy csak rájuk szórja a vizet, így nem fognak a vízben állni a növények. 

Pár óra zöld barkácsolás és már kész is van

seedling-5009286_1920.jpg

  1. Válaszd ki az ültető tálcádat és vágj az aljára néhány lyukat.  
  2. Töltsd meg az edényed a virágfölddel. 
  3. Nedvesítsd meg a földet alaposan és szórd rá a magokat. Nem kell sűrűn, kb. 10-15 cm-es távolságra legyenek egymástól. Egy vízpermetező segítségével nedvesítsd meg az elszórt magokat, majd szórj rájuk egy nagyon vékony réteg földet.
  4. Tartsd mindennap nedvesen a földet és a magokat  .
  5. Néhány napon belül megjelennek a fiatal hajtások - öntözd őket rendszeresen! Fajtától függően kb. 4-6 hét múlva már viszont is láthatod a tányérodban őket. 






1 komment

Négymillió forinttal sújtaná a kínai kormány a zabáló influenszereket - Üres tányér kampány az ételpazarlás ellen

2021. január 10. 11:07 - Munch

Évente 200 millió ember számára elegendő maradékot hagynak az asztalon Kínában – a pazarlás ellen több fronton is harcot hirdetett a társadalom és a kínai kormány. Számos étteremben táblák és üres tányérok hívják fel a vendégek figyelmét a pazarlásra. Ennek ellenére még számos olyan vlogger és blogger van, akik a videóikkal a mértéktelen fogyasztást reklámozzák. 

Írta: Belayane Najoua

Büntetés a mértéktelen evés ellen

Kínában nagy népszerűség övezi azokat az influenszereket akik, a videóikban a mukbang trendet mutatják be - a trend 10 évvel ezelőtt indult el Dél-Koreában és a célja, hogy az emberek végignézzék az ismeretlen influenszereket, ahogy óriási mennyiségű ételt esznek meg. Ezekben a videókban sok esetben nincsen beszéd, vagy komment, csak a látvány a lényeg. Van azonban egy olyan irányzata is az étkezős videóknak, ami rendkívül vékony influenszerek mutat be, akik aránytalanul nagy mennyiségű ételt fogyasztanak el - például 10 tányér csípős tésztát, 15 hamburgert vagy egy konkrét esetben 17 kiló sült bárányhúst.

A kínai állampárt négy és fél millió forinttal büntetné azokat az influenszereket, akik a videóikban a mértéktelen evést reklámozzák. A törvényjavaslat száműzné az ilyen tartalmakat és betiltaná az élő zabálóshowkat és az evőversenyeket is.

 

Üres tányér kampány

cutlery-overhead-wooden-dining-food.jpg

A becslések szerint az éttermekben a megrendelt ételek 20 százaléka a kukában a végzi. Ez azt jelenti, hogy évente több millió tonna ételt pazarolnak Kínában, miközben az ország fejletlenebb régióiban komoly problémát okoz az élelmiszerellátás. 

2020 január közepén a kínai internetezők a több mint 420 millió regisztrált felhasználót jegyző Sina mikroblogon indítottak kezdeményezést a pazarlás ellen, ami egyben a zabáló influenszerek kritizálásaként is értelmezhető. Az “üres tányér”  kampány az élelmiszer pazarlást célozza meg és Xi Jinping kínai államelnök kezdeményezésére reagál. A közösségi média felhasználókat felszólították, hogy miután befejezték az étkezést, osszák meg az üres tányérokról készült fényképeiket vagy videóikat a Weibo-n, a Twitter-hez hasonló népszerű közösségi médiaplatformon, ahol az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelem most a legfelkapottabb témák egyike.

Az “Üres tányér”  kampány hatására a szociális platformon már több mint 13 millió bejegyzés született a témában, a mikroblogolók étkezés után maradt üres tányérjaik százairól töltöttek fel képeket. Augusztus 14-éig az „Üres tányér” kampány, a kínai nyelvű #GuangPanXingDong hashtaggel körülbelül 870 ezer hozzászólást és 550 millió megtekintést generált a közösségi médiaplatformon.

Az “Üres tányér” kampány mellett a kínai vendéglátóipar is kiállt - kisebb adagokat, fél adagokat és az ételek elvitelére szolgáló ingyenes dobozokat kínálnak, amik lehetővé teszik,  hogy a vásárlók igényük alapján rendeljenek ételt, és elősegítik a takarékos szokások kialakulását. 

Képek forrása: Pixabay, Freepik



3 komment
süti beállítások módosítása