Munch

Mit tehetsz egy fenntarthatóbb jövőért?

A végső pont, mikor már te is műanyagot lélegzel

2020. november 28. 09:25 - Munch

A világon egy perc alatt nagyjából 1 millió műanyag italos palackot adnak el. Ezek 40%-át az emberek csak egyszer használják fel, majd eldobják. Te is ezen emberek közé tartozol? Csak beszaladsz a boltba, és gondolkodás nélkül leveszel egy üdítőt, aztán pár óra múlva már a kukába is dobod? Ez az a rész, amit te látsz. De vajon honnan jön a műanyag, mielőtt a boltok polcaira kerülne, és hova megy, miután kidobjuk a kukába? Kezdjünk mindent az elején.

Szólj hozzá!

Egy közösség, ahol te is ételt menthetsz!

2020. november 23. 14:21 - Munch

Még csak alig 5 hónapja indultunk és máris meghódítjuk a második legnagyobb magyar várost: Debrecent. Reméljük ti is örültök, mert mi már nagyon izgatottak vagyunk. Most egy kis nyereményjátékkal kedveskedünk nektek, amiben munchmaszkot és munchkupont tudtok nyerni. Íme a játékszabályok!

Írta: Belayane Najoua

 

Hogyan működik? 

Ha munchmaszkot szeretnél nyerni:

  1. Hívj meg 100 embert bármely Munch Facebook csoportba (Budapest/Pécs/Debrecen/Szeged/Győr).
  2. Küldj egy screenshotot arról, hogy meghívtad a 100 embert.
  3. Küldd el a screenshotot a kovet@munch.hu e-mail címre. Egyszerre 20 embert tudsz meghívni, így 5 screenshot-ra lesz összesen szükségünk. 
  4. Vedd át a maszkot személyesen bármely fentebb említett városban.

Ha 2000 forintos munchkupont szeretnél nyerni:

1. Beszélj a kedvenc kajáldás helyeddel/kávézóddal/pékségeddel a Munchról. Mondj el mindent, amit csak tudsz rólunk és amit szeretsz bennünk.

2. Ha a helynek tetszik a közösségünk, akkor írd meg a kovet@munch.hu e-mail címre a hely: nevét, címét, telefonszámát és azt, hogy mikor kereshetjük. (célszerű a nyitvatartási időt elküldeni, hacsak Ő személyesen mást nem mond)

3. Várj amíg felkeressük, egyeztetünk velük és ha a hely csatlakozik, akkor már küldjük is neked a 2000 forintos munchkupont.

4. Menj és próbáld ki a kedvenc helyed úgy ahogy még sohasem - egyél jót és tegyél jót!

Mi az a Munch.hu? 

kepernyofoto_2020-10-15_12_14_18.png

A Munch.hu egy olyan közösség, ami az ételpazarlás komplex problémájára kínál megoldást: 

A Munch.hu egy honlap, amin keresztül éttermek, pékségek, és szállodák kedvezményesen értékesítik az el nem adott, de jó minőségű ételeket. A Munch-csal nem csak jó áron tudsz enni, hanem könnyedén tehetsz az ételpazarlás ellen is.

A Munch.hu-on már több, mint 100 vendéglátóhely és élelmiszerbolt kínálja kedvezményesen az el nem adott ételeit, munch-ok formájában, amiket a honlapon keresztül lehet lefoglalni és kifizetni, majd egy adott idősávban átvenni a vendéglátóhelyen. A Munch alapelve, hogy kizárólag friss, fogyasztható és érintetlen étel kerülhet bele a csomagba, illetve az étteremnek az étel eredeti áránál minimum 40%-al olcsóbban kell kínálnia a csomagokat. 

munchpic1_1.png

Egy különleges eleme a munchoknak, hogy a vásárlók nem tudják előre mi is lesz pontosan a csomagban. A meglepetés ami a Munch.hu használatával jár, még izgalmasabbá teszi a rendelést.  „Az kerül bele a csomagba, ami éppen az adott napon megmarad, így a meglepetés öröme mellett új fogásokat is fel tudunk fedezni, miközben nem kell azon gondolkodni, hogy mit is együnk. A kezdetektől egyeztettünk vendéglősökkel, üzletvezetőkkel, beépítettük a visszajelzéseiket: egy minél egyszerűbb platform kialakítására törekedtünk” – nyilatkozta Bence, a Munch.hu egyik társalapítója egy korábbi interjúban.(forrás)



Szólj hozzá!

Pénztárcával a klímaválság ellen - Hova fektesd a pénzed, hogy gyorsan megtérüljön?

2020. november 10. 18:52 - Munch

A zöld befektetések már régóta nagy népszerűségnek örvendenek. A gazdasági haszon mellett az etikai szempontok is meggyőző érvek lehetnek. De vajon egy átlagember pénztárcája is megengedheti magának a zöld befektetéseket? Hol, mennyiért és miként lehet zöld kötvényeket vásárolni, hogy ne csak a bicikli használatával, hanem az okos pénzügyeinkkel is hozzájáruljunk a klímaválság elleni harchoz?

money-2724241_1920.jpg

Írta: Belayane Najoua

Érdemes-e zöldbe fektetni?

Sokunkban felmerül a kérdés, hogy a “zöld” iparág hoz-e egyáltalán profitot. A 20. század folyamán már elindult egy úgynevezett zöld forradalom, ami mára, a legfrissebb adatok szerint már beérett. 

Eddig a pontig a zöld vállalkozásoknak sokkal nagyobb kezdőtőkére és technológiai fejlesztésekre volt szüksége, mint egy hagyományos versenytársnak, viszont az éghajlatváltozáshoz való hozzáállás merőben megváltoztatta ezt a dolgot. Az államok, bankok egyre nagyobb arányban adnak támogatást a fenntartható vállalatoknak és ez megkönnyíti a kezdeti nehézségeket. Később ezek a cégek lesznek a világ legértékesebb vállalatai. 

Ezt jól mutatja az a tény, hogy az ESG-alapok, azaz a környezeti (environment), társadalmi (social) és felelős vállalatirányítási (governance) szempontokat szem előtt tartó alapok a válsághelyzet alatt jobban teljesítettek, mint “hagyományos” társaik. Az ESG-alapokba idén júliusba rekordmennyiségű tőke áramlott, összesen 128 milliárd forint. 

Mibe fektessek? Hol találom őket?

piggy-bank-2889042_1920.jpg

A legtöbb zöld befektetési lehetőség megtalálásához jó kiindulási pontot adhatnak a zöld alapok. Ebbe  csoportba csak olyan cégek kerülhetnek be, melyek társadalmilag tudatosan tevékenykednek és a környezetvédelem is prioritást élvez a menedzsment és az operáció részéről. 

Egy másik lehetséges lépés, ha szétnézünk a részvények piacán, azaz a tőzsdén. Itt találhatunk kisebb startup cégeket is, amelyek új környezetbarát technológiákat dolgoznak ki és kezdőtőke, esetleg fejlesztésekhez szükséges tőkeszerzés miatt bocsátanak ki részvényeket. 

A zöld iparágakat célzó beruházások növelésével a kormányok is megpróbálnak egy efelé irányuló tendenciát kialakítani. Magyarország 2020 nyarán bocsátotta ki első zöld kötvényeit, amik habár egy kritikus gazdasági helyzetben kerültek a piacra, mégis nagy kereslet volt rájuk. Ezek a befektetések inkább nagyobb volumenű tőkét kívánnak, de hatással lehetnek az egész piacra és a befektetők magatartására is. Ráadásul már nemcsak az államok, hanem a bankok is egyre több zöld betétet kínálnak, amiknél jóval alacsonyabbak a belépési összegek. 

Ilyen péládul az OTP Bank Klímaváltozási Alapja, illetve a K&H ökoalapja. 

Mikor térül meg?

entrepreneur-1340649_1920.jpg

A zöld beruházások megtérülési ideje általában hosszútávú. Hazánkban egy energetikai zöld alap megtérülési ideje nagyjából 10-20 év, de például a fent említett Klímaváltozási alap megtérülési ideje akár 5 év is lehet. A leghosszabb futamidejű zöld kötvény Magyarországon 31 éves, míg az átlagos futamidő 13 év. Mivel a lakossági befektetésnél általában rövidebb megtérülési időt szeretnénk, ezért más befektetési formákban is érdemes gondolkodni. 

Léteznek ugyanakkor már a tudatos jövőtervezésre fókuszáló befektetések is, mint a nyugdíjalapok. Hazánkban sajnos ma még csak kevés zöld tematikájú nyugdíjpénztári portfólió választható, ellentétben a nyugati országok piacaival.





Szólj hozzá!

Víztakarékossági tippek, hogy ne a csapból folyjon a pénzed

2020. november 04. 06:48 - Munch

A napi vízigényünk kielégítésének majdnem felére feleslegesen használunk ivóvíz tisztaságú vizet. Ha elzárnád a csapot, amikor nem használod, évente akár 15 ezer liter vizet is megspórolhatnál. Te is tehetsz azért, hogy hatékonyabban használjuk fel az édesvíz-készletünket és még pénzt is tudj spórolni. Tippek és innovatív megoldások, hogy miként csökkentsd a számlád és tegyél jót a Földnek.  

Írta: Belayane Najoua

water-2057924_1920.jpg

Ahogy az ételek terén is, úgy a vízellátásunkban is el vagyunk kényeztetve. Szinte mindenre színtiszta, ivóvíz minőségű vizet használunk a háztartásokban és sokszor úgy folyatjuk a csapot, mintha ingyen lenne nekünk és a Földnek egyaránt. Manapság már rengeteg tipp és ötlet van, amivel csökkenthetjük a vízfogyasztásunk. Egy ilyen például, ha minél több szürkevizet - olyan víz amit már egyszer felhasználtunk valamire - használunk fel újból. Habár a szürkevíz ivásra nem alkalmas, de locsolásra, felmosásra, WC-öblítésre több, mint tökéletes. Ezenkívül vannak egyszerű műszaki megoldások amikkel rengeteg vizet tudunk megspórolni, mint a takarékos zuhanyfej, vagy nyomógombos WC tartály. 

A vízzel való takarékoskodás igazán egyszerű, főleg ha megfogadod pár tanácsunk, amit ebben a cikkben szedtünk össze neked. 

8 tipp egy víztakarékos életmódhoz

water.jpg

  1. Zárd el a csapot: a legalapvetőbb tanács, hogy ha nem használsz éppen vizet, akkor zárd el a csapot, hogy nem folyjon feleslegesen. Egyetlen fogmosáskor akár 6-9 liter vizet is megspórolhatsz így, ami éves szinten 10-15 ezer litert jelent.
  2. Takarékos zuhanyfej: léteznek olyan zuhanyfejek, amely nagyon szétporlasztják a vizet. Ennek használatakor nincs szükség arra, hogy nagyon megnyisd a csapot, tehát jóval kevesebb vizet kell használnod zuhanyzáskor.
  3. Kisebb vécétartály, kevesebb víz: az a jó, ha minél kisebb a WC tartály, hiszen az elegendő víz többszörösét használjuk el egyetlen öblítéskor. Ha nem akarsz tartályt cserélni, akkor tegyél egy üres ásványvizes üvegbe kavicsokat,szorosan zárd le, majd állítsd be a WC tartályba. Így kevesebb víztől is megtelik. Havi szinten érezhető lesz a különbség a vízszámlánkban, mivel naponta sokszor öblítjük le a vécét
  4. Csak teli mosógép: a mosogatógépet és a mosógépet mindig töltsd tele. Egy teli mosógép sokkal kevesebb vizet igényel, mint két félig teli. Minden mosógép-ciklusnál akár 100 liter, míg minden mosogatógép-ciklusnál akár 50 liter vizet is megspórolhatsz. 
  5. Minimális vízforralás: tényleg csak annyi vizet forralj fel a vízforralódban, amennyire szükséged van. Ezzel nemcsak a vízfogyasztásodat tudod csökkenteni, hanem az energiafogyasztásodat is, mivel a víz újbóli felforralásával dupla energiát használsz fel. 
  6. Fedő fel: főzésnél tegyél fedőt az edényekre. Sokkal kevesebb víz fog elpárologni, az étel is hamarabb készül el és ráadásul több tápanyag is marad benne. 
  7. Fele kád, vagy inkább zuhanyzás: a Föld szempontjából az egyik legjobb választás a gyors zuhanyzás. Ha mégis a kádban fürdést választod, akkor ne engedd tele a kádat. Egy teljes kád nagyjából 80 liter vizet “fogyaszt el”, míg egy gyors zuhanyzás 10-50 litert. Ne folyasd a vizet, miközben szappanozod magad és amíg vársz a meleg vízre, gyűjtsd egy lavórba a tiszta, hideg vizet, amit később szinte bármire fel tudsz használni.
  8. Esővíz, mint a legzöldebb út: a kerti locsolásnál lehetőség szerint esővizet használj. Tegyél ki hordókat, tartályokat és az azokban összegyűlt vízzel öntözd nem csak a kerti virágot, hanem akár a bentieket is. De akár a család egyéb szükségleteit is ki lehet elégíteni esővízzel, ugyanis egy 150 négyzetméter alapterületű családi ház tetejéről egy évre elegendő WC használati, takarítási, mosási igényeket kielégítő esővizet lehet összegyűjteni. 

Újragondolt víztakarékosság

hand-washing-4818792_1920.jpg

Összegyűjtöttünk két modern megoldást a vízpazarlás problémájára:

1. Újragondolt WC tartályok, amik öblítéskor szürke vizet használnak fel.

2. A Gris nevű találmány a zuhanyzáshoz használt vizet gyűjti össze, amit később újra fel tudunk használni. 

Képek forrása: Pixabay

17 komment
süti beállítások módosítása